Dětské rybářské soustředění "Broďák 2019"

Martina Koubíková 8.8.2019

Dětské rybářské soustředění rybářských kroužků z Nového Města nad Metují

„Broďák 2019“

V termínu od 21. do 23. června uspořádal dětský rybářský kroužek z Nového Města nad Metují pod vedením Tomáše Kupky v pořadí již šesté vícedenní rybářské soustředění na rybníku Brodský u Červeného Kostelce. V letošním roce byl o tuto akci v řadách našich žáků enormní zájem. Soustředění se nakonec zúčastnilo celkem 24 žáků. Z toho 19 dětí do 15-ti let a 5 žáků z kategorie mládeže do 18-ti let. Na akci dále dohlížel jeden vedoucí a dalších 5 dospělých z řad rodičů a přátel. Ubytováni jsme byli tradičně v útulných chatkách místního kempu a stravování probíhalo formou plné penze ve zdejší restauraci.

Příjezd dětí byl naplánován na páteční čtvrtou hodinu odpolední. Dochvilnost účastníků byla příkladná, se vstřícností počasí už to bylo ovšem horší. Vydatný déšť nám nedovoloval „suché“ nastěhování se do připravených chatek, a tak jsme nucenou pauzu využili k vyřešení organizačních věcí ve zdejší stylově zařízené“ vodnické“ restauraci. Jakmile déšť ustal, následovala, především z důvodu velkého počtu nováčků, rychlá exkurze po kempu, zabydlení se v chatkách a pak již přesun k vodě. Lovilo se především na feeder, ale zkušenější žáci praktikovali i těžší položenou a lov na boilies a pelety. Tyto nástrahy jsme později používali i při lovu na feeder, abychom se vyhnuly úlovkům drobnějších bílých ryb, zejména perlínů. Když nepočítáme právě zmiňované perlíny, tak se rybám i přes výbornou zarybněnost zdejšího revíru, moc brát nechtělo a úlovky větších ryb byly spíše náhodné. Navíc se jednalo vždy o ryby, které zabraly dále od břehu mimo krmná místa. Možná bylo na vině horké počasí či rychlé střídání tlaku… Kdo ví… Faktem ale je, že oproti letům minulým se rybám do zakrmených míst do vzdálenosti 30 metrů od břehu prostě nechtělo.

Páteční ne úplně úspěšný rybolov ale děti neodradil a druhý den v 5:00 (!!!) už probíhal budíček a příprava na další rybolov. Naštěstí přišlo drobné ochlazení a vítr, který vál následující dva dny naším směrem. S rybami to naštěstí opravdu „pohnulo“ a při pohledu podél břehu začaly být vidět pruty ohnuté do velmi zajímavých křivek. Naprostá většina záběrů přicházela ze vzdálenosti větší než 30 metrů, tedy z míst, kam už děti nedokáží feederovými pruty efektivně a přesně vnadit. Lovilo se tedy trochu na náhodu jen s takovým množstvím krmení u nástrahy, které se vešlo do krmítka. A i když takovýto způsob rybolovu v našem kroužku moc nepodporujeme a učíme děti, aby si vždy při plavané a feederu vytvářeli co nejpřesněji jedno krmné místo, důležité bylo, že tento způsob lovu fungoval a přinášel dětem zajímavé úlovky. Mezi ty nejzajímavější bych zařadil krásně stavěného amura v délce 90 cm, dva jesetery dlouhé 101 a 110 cm, lína 52 cm a nakonec i největší rybu našeho soustředění, kapra v délce 93 cm a váze 15 kg.

Letošní soustředění hodnotím určitě velmi pozitivně, jelikož si během něho skoro každý žák našeho kroužku ulovil alespoň jednu větší rybu, počasí nám vyšlo opět víceméně dobré a zázemí i servis od provozovatelů kempu, manželů Hrstkových, bylo znovu vynikající. Myslím, že děti si opět z této akce odnesly spoustu zážitků, a doufám, že se s naším kroužkem budou na toto tradiční soustředění vracet i v letech následujících.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat také Přemku Čejpovi a jeho firmě Bejs Fish za dodání nástrah a návnad, Pepovi Konopáskovi a firmě Konopásek Fishing za dlouholetou podporu v oblasti vybavení a v neposlední řadě i Českému rybářskému svazu, díky němuž mohla být tako akce podpořena financemi od MŠMT.

Tomáš Kupka

Vedoucí dětských rybářských kroužků

MO ČRS Nové Město nad Metují

 
 
 

E-mail:
Heslo:

CRSNoveMesto.cz
Informace o webu

Přinášíme vám novinky z naší místní organizace a revírů, které spravujeme.

Naším cílem je zviditelnit fungování naší organizace a poskytnout plný informační servis ne jenom našim členům.

CRSNoveMesto.cz
Kam na nákupy - tip pro Vás

 
 © 2013-2014 Tomáš Koubík
Všechna práva vyhrazena