Dětské rybářské soustředění na rybníku Brodský 2017

Tomáš Kupka 11.9.2017

Dětské rybářské soustředění na rybníku Brodský 2017

         Ve dnech 5. – 8. května se uskutečnilo již čtvrté rybářské soustředění Lipánků a Okounků na rybníku Brodský u Červeného Kostelce. V letošním roce se zúčastnilo jen 8 dětí, a to zřejmě kvůli kombinaci poměrně nízkých teplot, které tou dobou panovaly a zřejmě i kvůli obavě, že letošní úlovky nebudou takové, jako dříve. To proto, že zde po velmi tuhé zimě proběhl masivní úhyn ryb. Provozovatel, pan Hrstka, však dělal vše pro to, aby alespoň částečně stav rybí obsádky doplnil. Do jisté míry se mu to opravdu podařilo a o úlovky nebyla zas až taková nouze, i když s lety minulými se počet úlovků srovnávat nemohl.

Nicméně na druhou stranu děti poznaly, že i zde je třeba si rybu „zasloužit“. Byla to právě kombinace chladnějšího počasí, velmi čisté vody a nižší obsádky, která velmi dobře ukázala rozdíly mezi dovednostmi jednotlivých žáků, jejich schopnost soustředit se a poslouchat rady vedoucích. Základem bylo lovit s feederovými pruty jemně a velmi přesně. To v praxi znamenalo používat návazce o síle 0,14 až 0,18 mm, háčky velikosti 12 až 10, vnadit se zaklipovaným vlascem stále do jednoho místa, při samotném lovu odklipovata, vzdálenost poznačit na vlasci speciální „voskovkou“ a zároveň mít lovnou vzdálenost naměřenou na zvláštních vidličkách pro případ utržení sestavy. K tomu všemu bylo nezbytně nutné soustředit se neustále na špičku feederu a reagovat i na ty nejjemnější záběry. Žádné záběry v podobě prutů ohnutých „do hokejky“ se totiž nekonaly. A to jsme lovili kapry v rozmezí od 4 až do nějakých 12 kg. Záběry i od takto velkých ryb mnohdy proběhly pouze jako pomalé pohnutí špičky doslova o pár centimetrů a nic víc. Pokud lovec nedával pozor a na takto jemný záběr včas nereagoval, bylo po všem. Ten, kdo dobře zvládl techniku nahazování, dokázal se na lov plně soustředit a prokázal i určitý cit při zdolávání, mohl být velmi úspěšný i v těchto nelehkých podmínkách. To ostatně dokazuje i výsledek Dana Ptáčka, který sám dokázal ulovit za 3 dny 27 kaprů, přičemž celkový počet ryb ulovených za celé soustředění byl okolo 60ti. Jen podotýkám, že vždy děti dělíme do tří skupin, kdy každá pak loví v určitý den na jiném úseku revíru. Rozhodně tedy nešlo jen o nějakou výhodu jednoho dobrého místa. V závěru soustředění nám provozovatel revíru, pan Hrstka, sdělil, že zde tento rok zatím nikdo nenachytal na osobu tolik ryb, co naše děti. To nás samozřejmě potěšilo a utvrdilo v tom, že taktika lovu, kterou jsme dětem naordinovaly, určitě nebyla nejhorší.

Jako největší přínos letošního soustředění je pro mne to, že se nám podařilo žákům ukázat, že náš neustálý apel na jemnost, přesnost a pečlivost při lovu, ať už jakoukoli technikou, nemá význam jen při závodním lovu, který často praktikujeme, ale i při běžném lovu ryb jakékoli velikosti, a že význam tohoto pojetí rybolovu je tím zásadnější, čím jsou podmínky na lovišti obtížnější. Dobře to mohli vidět i samotní rodiče, zvláště pak ti z řad nerybářů, kteří snad také lépe pochopili, proč po dětech chceme to či ono.

Pokud bych měl na závěr tuto akci nějak shrnout, tak musím říci, že i přes menší počet dětí, oproti rokům minulým, mělo naše soustředění pro žáky i nás vedoucí svůj přínos, a to jak po stránce rybolovu, tak ve smyslu utužování kolektivu. Ostatně, co se týče chování dětí po celou dobu pobytu, bylo to to nejpokojnější soustředění ze všech. Za celkovou pohodu samozřejmě nesmíme zapomenout poděkovat provozovatelům kempu, manželům Hrstkovým, kteří pro nás dělali první poslední a rovněž firmě Bejs Fish a Pepovi Konopáskovi za materiální podporu. A pokud vše půjde dobře, tak snad zase za rok…

Fotografie ze soustředění naleznete na tomto odkazu:

 

Tomáš Kupka,

vedoucí rybářských kroužků Lipánci a Okounci

 

Toto soustředění finančně podpořilo MŠMT

 
 
 
 
 

E-mail:
Heslo:

CRSNoveMesto.cz
Informace o webu

Přinášíme vám novinky z naší místní organizace a revírů, které spravujeme.

Naším cílem je zviditelnit fungování naší organizace a poskytnout plný informační servis ne jenom našim členům.

CRSNoveMesto.cz
Kam na nákupy - tip pro Vás

 
 © 2013-2014 Tomáš Koubík
Všechna práva vyhrazena